تبلیغات
 • کد نمایش افراد آنلاین
 • مقالات اموزشی و دانلودهای مفید - فرمول درست کردن روبیک
   
  مقالات اموزشی و دانلودهای مفید
  کپی برداری ازمطالب این وبلاگ باذكرمنبع مجاز است درغیر این صورت استفاده از ان ازنظرشرعی حرام میباشد. نظر یادتون نره
  صفحه نخست                 تماس با مدیر                    پست الکترونیک                   RSS                  ATOM
   
   
  مرحله اول – لایه بالایی 
  مرتب کردن مکعب های دو وجهی :

   
    
   
  در این مرحل ما سعی می کنیم تا مکعب خودمون رو به تصویر بالا ( بعد از حرکت ) تبدیل کنیم . رنگ های خاکستری نشان دهنده این است که رنگ اون قسمت از مکعب مهم نیست و میتواند هر رنگی باشد .
  در کل مراحل رنگ زرد ، رنگ سطح  بالایی و رنگ های سبز و قرمز به ترتیب رنگ های سطح راستی و روبرو ای خواهند بود .
  در مرحله اول فرمول خاصی وجود نداره و تنها با توجه به شکل ها و کمی تمرین و ممارست خواهید توانست براحتی به شکل های مورد نظر برسید .شما باید با رنگ زرد مطابق شکل بالا یک علامت + درست کنید . مکعب وسط هر سطح همان طور که گفته شد ثابت است و فقط کافیست مانند شکل مکعب های دو وجهی را هم سر جای خود قرار دهید .
   
  نکته : باید دقت کنید مکعب دو وجهی ای را انتخاب کنید که با دو سطح جور در بیاید مثلا وقتی سطح بالایی ما زرد و سطح راستی سبز است باید مکعب دو وجهی را انتخاب کنیم که یک وجه ان زرد و وجه دیگر سبز باشد  
   
   
  در شکل بالا 3 حرکت وجود دارد که میتواند به شما کمک کند تا سطح سبز ( راست ) را درست کنید وقتی یک سطح از مکعب شما درست شد این حرکت ها را برای سطح های چپ ( ابی ) و پشتی  ( نارنجی ) و همچنین سطح روبرو یعنی ( قرمز) انجام دهید .
  نکته : اگر رنگ های زرد دیگری هم در سطح بالایی پدیدار شد ، مهم نیست فقط ملاک شکل گرفتن علامت + است . 
   
   
   
  مرحله اول – لایه بالایی 
  مرتب کردن مکعب های سه وجهی ( گوشه ها ) :

   

  در این مرحله مکعب شما باید شکلی شبیه بالا سمت چپ داشته باشد .
  هدف ما در این مرحله مرتب کردن گوشه های سطح بالا با توجه به سطح های کناری است تا در نهایت به شکل بالا سمت راست برسیم که در ان وقت ما موفق شدیم تا لایه بالایی را مرتب کنیم .
  سه تا حرکت به شما معرفی شده تا با کمک انها گوشه های مورد نظر را سر جای خود قرار دهید . شما برای استفاده کردن از حرکت ها فقط کافیست تا شکل مورد نظر را که سمت چپ تصویر است مهیا کنید تا بوسیله این حرکت ها به شکل سمت راست برسید .
  این کار را برای سطح های روبرو ، راست ، چپ و پشتی انجام دهید .  
   
   
  مرحله دوم لایه میانی :
  تبریک میگم که به این مرحله رسیدید و حالا باید مکعب شما شبیه یکی از شکل های بالا شده باشد . البته اگر هنوز هم مشکل دارید و نمیتوانید به شکل مورد نظر ما برسید پیشنهاد میکنم دوباره و چند باره امتحان کنید و اگر باز هم نشد ، میتونید سوالات خودتون رو مطح کنید تا بنده راهنمایی کنم .
   
   
  خوب میرسیم به حرکت های این مرحله :
  همان طور که در شکل ملاحظه می کنید سطح بالایی درست شده و سطح های دیگر هم بشکل صلیب در اومده اگر هم کاملا صلیب نشده شما میتوانید با چرخاندن لایه پایینی به اون دست پیدا کنید .
  در شکل اول  صلیب  در سطح روبرو ی شما شکل گرفته و اگر رنگ زیری اخرین مکعب قرمز رنگ سبز است باید با استفاده از فرمول اول اون مکعب دو وجهی رو  در جایی که با رنگ صورتی نشان داده شده قرار دهیم و این حرکت را برای سطح های دیگه با مواردی شبیه تصویر اول استفاده می کنیم .
   
  در شکل بالا تصویر پایین ما صلیب رو سمت سطح روبرو داریم اما رنگ زیری اخرین مکعب قرمز، ابی است پس باید با استفاده از فرمول دوم ما این مکعب دو وجهی را در جایی که با رنگ صورتی نشان دادیم قرار دهیم .
   
  نکته : برای اجرای فرمول ها حتما رنگ روبرو باید دارای شکل صلیب باشد .
   
  این حرکت ها را  با چرخاندن مکعب و قرار دادن سطح های مختلف در روبروی خود انجام میدهیم تا لایه میانی هم همانند لایه بالایی مرتب شود .
   
  نکته : در بعضی موارد شما مکعبی را که میخواهید در سر جای خود قرار دهید ، در لایه میانی و جای اشتباهی قرار دارد شما باید با استفاده از یکی از فرمول ها اون مکعب را به لایه پایینی انتقال دهید و دوباره با فرمول مربوطه در سر جای خود قرار دهید . 
    
  خوب حالا باید مکعب تون در دو ردیف مثل تصویر زیر درست شده باشد. حالا در این مرحله ما باید مکعب خودمون رو برگردونیم ؛ تا سطح پایینی ما که هنوز مرتب نشده بود ، به سطح بالایی تبدیل شود ( مانند شکل زیر) و از حالا به بعد منظور ما از سطح بالایی سطحی است که هنوز مرتب نشده ( که تو مکعب شکا پایین رنگ سفید می باشد ) است 
    

  حالا  باید دوباره مانندشکل ، علامت + رو دوباره در سطح بالایی ایجاد کنیم که فرمول بالا کمک گر شما در این قسمت است.
  ممکنه با یک حرکت به شکل مورد نظر ما نرسید ، چندین بار امتحان کنید تا در نهایت مکعبی شبیه  مکعب سمت راست تصویر داشته باشید .
  فیلم : از اونجایی که بعضی از  دوستان برای درست کردن علامت + با فرمول بالا ؛  مشکل دارند ، یک فیلم کوتاه از طریقه درست کردن علامت + بوسیله فرمول بالا رو گرفتم که براتون همین جا اپلود میکنم .
  توی این فیلم ؛ من با 2 بار اجرای فرمول روی مکعب روبیک خودم ، نشون میدم که چجوری میشه به شکل سمت راست  تصویر بالا رسید .

  همان طور که میبینید ، طرف قرمز  مکعب  ، سمت روبرو  و  طرف ابی ،  سمت راست مکعب من هست . که البته سمت چپ و راست فرقی برای اجرای فرمول نداره ، فقط برای اطلاع بیشتر شما عرض کردم .
  برای دانلود روی عکس کلیک کنید
   
  بعد از تشکیل علامت + وقتی به مکعب روبیک خود از بالا نگه کنید باید به یکی از حالت هایی که در تصاویر پایین براتون قرار دادم رسیده باشید ( این تصاویر در اصل نمای لایه بالایی است که شما از بالا به مکعب نگاه میکنید )
   
  رنگ های خاکستری میتواند هر رنگی بجز سفید باشد و رنگ های سفید همان رنگ لایه بالایی ما است (که در این مکعب ، سفید است )  و مستطیل های کوچکی که در کنار مربع های خاکستری رنگ میبینید در اصل وجه سفید اون مکعب هستند که در سطح های کناری قرار گرفته اند .
  اگر مکعب شما یکی از حالت های اول و یا دوم رو داشت میتوانید از فرمول های مربوطه استفاده کنید و در غیر این صورت شما باید از یکی از فرمول هایی که تو همین شکل است ، استفاده کنید تا در نهایت به یکی از حالت های اول و یا دوم برسید که در اون موقع میتوانید با فرمول مربوطه ( حالت اول یا دوم ) کل سطح بالایی خودتون رو به رنگ سفید ( منظور همان رنگ سطح بالایی مکعبتون است ) در بیارید .


  عکس زیر نمای سه بعدی از حالت های اول و دوم است که روی مکعب روبیک به شکل های زیر دیده می شود .
   
  همین طور که میبینید 4 ضلع مربع هایتصویر پایینی و مکعب روبیک در تصویر بالا رو با رنگ های سبز ، قرمز ، ابی و نارنجی علامت گذاری کردم تا راحت تر متوجه موضوع بشید .
  مثلا رنگ سبز روی ضلع مربع پایینی همان سمت سبز روبرو در مکعب روبیک است و بقیه رنگ ها نیز بهمین ترتیب .

  و در نهایت تصویر زیر گویای کل مطالب این پست هست که باید به مکعب های سمت راست شکل زیر برسید 
  یعنی روی سطح بالایی با رنگ سفید پوشیده بشه .


    
   
  مرحله سوم – لایه پایانی 
   
  مرتب کردن مکعب های دو وجهی وسط :
   
  حالا لایه پایانی شما یک رنگ شده است اما ممکنه مکعب های دو وجهی ( وسط ها ) هنوز سر جای خودشون نباشند پس از فرمول های شکل زیر استفاده میکنیم :
  اگر مثل تصویر زیر ،   از بالا به مکعب روبیک خود نگاه کنید ، شما برای جابجا کردن این مکعب ها میتونید از فرمول های زیر استفاده کنید ، مثلا اگر حالت اول را داشته باشیم یعنی مکعب سطح چپی ما سر جای خود باشد و لی بقیه احتیاج به جابجایی داشته باشد و جهت جابجایی که با فلش ها نشان داده شده ، میتواند مکعب های شما را مرتب کند از فرمول 1 استفاده کنید و اگر جهت جابجایی با حالت دوم میخواند ، از فرمول 2 استفاده کنید .
  و اگر جهت جابجایی در مکعب شما یکی از حالت های سوم وچهارم است ، میتوانید با استفاده از همون فرمول ها به حال های اول و یا دوم برسید و اون موقع با فرمول مناسب خود ، این قسمت از مکعب خودتون رو هم درست کرده باشید .

   

   این هم  یک عکس جدید و سه بعدی ( عکس پایینی ) از مکعب روبیک در این مرحله که عکس اول در حالت اول و عکس دوم در حالت دوم همراه با فرمول های مربوطه است  
   

     توضیحات تکمیلی : یکی از دوستان در این مرحله سوالی مطرح کردند که شاید برای شما هم سوال شده باشه ، که همین جا مطرح میکنم .
  سوال : با سلام 
  من از این قسمت فلشهای روی مکعب زرد رنگ رو متوجه نشدم میشه یه توضیحی بدین منظور از این فلش ها چیه ؟ 
  جواب : 
  این فلش ها نشان دهنده جابجایی است که در جهت فلش انجام میشه 

  مثلا با توجه به شکل زیر تو حالت اول اگر مکعب های دو وجهی ما به ترتیب شکل اول : رنگ قرمز پایین ، رنگ سبز بالا و رنگ ابی سمت راست باشند با انجام فرمول اول جای این تکه مکعب های دو وجهی مانند شکل دوم جابجا میشود ، بدون اینکه تغییر دیگه ای تو سایر مکعب ها بوجود بیاد . یعنی حرکت ها به این طریق که رنگ قرمز از پایین به بالا ، رنگ سبز از بالا به راست و رنگ ابی از راست به پایین انجام میشه .

  از این فرمول ها با توجه به حالت های مختلف و تشخیص خودتون که روبیک شما با کدوم حالت میخونه استفاده میشه تا نواقصی که در این قسمت ها دارید بر طرف بشه .
    
  مرتب کردن مکعب های سه وجهی  (گوشه ها ) :
   
  در این قسمت ما فقط با گوشه های کار مشکل داریم که با فرمول های زیر میتونیم کار را به پایان برسانیم .
  اگر مطابق شکل زیر یکی از گوشه ها درست سر جای خودباشد ، آن وقت گوشه مورد نظر را در سمت چپ سطح روبرو ( که در شکل قرمز است ) قرار میدهیم و بسته به جهت چرخش که با فلش های نشان داده شده ،  یکی از فرمول های زیر را اجرا  میکنیم .
  نکته : اگر هر چهار گوشه سر جای خود نبود با همین فرمول ها میشه  یک گوشه رو درست میکنیم و دوباره با استفاده از فرمول مناسب بقیه گوشه ها رو نیز مرتب می کنیم .
   
   و در نهایت تبریک میگم شما تونستید مکعب روبیک خودتون رو براحتی درست کنید . حالا با تمرین بیشتر میتونید سرعت عمل خودتون رو بالا ببرید و ذکاوت خوتون رو در درست کردن مکعب به رخ دیگران بکشید . ولی ما رو از یادتون نبرید . 
  مرحله سوم – لایه پایانی :

   
  و این دو حرکت که علامت اینها کار خودم هست : که اون نقطه وسطی نشون دهنده حرکت در سطح پشتی است !   
   
                        
  سطح ها :
   
   
  شما اگر مکعب خودتون رو مطابق شکل زیر در دست خود نگه دارید اونوقت :  
   
              
   
                    
   

  رنگ قرمز سطح روبرو
  رنگ زرد سطح راست 
  رنگ ابی سطح بالایی
  رنگ سفید (روبروی زرد) سطح چپ
  رنگ نارنجی (روبروی قرمز) سطح پشتی
  رنگ سبز (روبروی ابی ) سطح پایینی 
  نامیده میشند .

  توضیح کلی حرکت ها :
   
  همین طور که ملاحظه کردید هر سطح از مکعب از رنگ بخصوصی تشکیل شده که معمولا به صورت استاندارد به همین شکل تولید میشود .
  کار ما برای حل مکعب و بر گردوندن مکعب ها به سر جای خوشون هست .
   
  نکته : مکعب های وسط هر سطح محور چرخش کل سطح است پس همیشه ثابت بوده و نشون دهنده رنگ اون سطح خاص است . یعنی اگر سطحی رنگ مکعب وسط ان قرمز است باید مکعب های دیگر قرمز در اون سطح چیده بشوند.
   
  نکته :مکعب های گوشه ی هر سطح 3 وجهی و مکعب های بین دو گوشه 2 وجهی هستند .
   
  مثلا با توجه به شکل زیر فلش های سبز مکعب های گوشه ی 3 وجهی سطح روبرو و فلش های ابی مکعب های 2 وجهی سطح روبرو و تک فلش قهوهای مکعب 1 وجهی ثابت وسط از سطح روبرو را نشان می دهد.
  ( خدایی دیگه از این اسون تر و با توضیح کامل تر گیرتون نمییاد )

   
    
  همین طور که در شکل می بینید مکعب از سه لایه بالایی و میانی و پایینی تشکیل شده است .
  در این روش ما در حل مکعب به ترتیب از لایه بالایی شروع  می کنیم و بعد به لایه میانی می رسیم و در اخر سراغ لایه پایینی میرویم . تا در نهایت کل مکعب حل شود .

     طبقه بندی: حل کامل مکعب روبیک


  درباره وبلاگ


  خوش امدیدمن حسین کریمی هستم هدف من ازایجاد این وبلاگ ارائه دادن مطلب اموزشی به شما است.لطفا برای هرچه بهتر شدن وبلاگ نظرات خودرا باما درمیان بگذارید.
  کپی برداری ازمطالب این وبلاگ باذكرمنبع مجاز است درغیر این صورت استفاده از ان ازنظرشرعی حرام میباشد.
  واگرمشكلی داشتید{درهمه ی زمینه ها} ان را با ما درمیا ن بگذا رید تا راه حل ان را برایتان بگوییم.

  ایمیل من درصورت نیاز:karimi1@ymail.com

  مدیر وبلاگ : حسین کریمی
  مطالب اخیر
  نویسندگان
  نظرسنجی
  طرفدار چه تیمی هستید؟  آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

  دریافت کد پرواز بادکنک ها